Houslařství a Luby patří k sobě už dávno. Přesněji řečeno – výroba nástrojů se zde traduje asi od poloviny 17. století. Tehdy po tom, co krajem prošla ničivá třicetiletá válka a navíc došlo k omezení těžby kovů, dostali se místní obyvatelé do tíživé hospodářské situace. Domácká výroba hudebních nástrojů byla východiskem.
Luby se záhy staly světoznámými ve výrobě strunných hudebních nástrojů, byly dokonce nazývány rakouskou Cremonou. Není tedy divu, že vznikla potřeba odborně pěstovat vztah k hudbě i k řemeslu.
A tak byla roku 1873 založena škola se dvěma odděleními – hudebním a hudebně nástrojařským. Vyučování probíhalo zpočátku na několika místech ve městě, nejvíce v budově radnice. Na začátku století se začalo s výstavbou budovy školy, ta byla dokončena roku 1911 a s menšími stavebními úpravami slouží svému účelu dodnes.
Škola byla v místě velmi populární a hudební oddělení navštěvovala téměř celá populace. Škola měla vlastní orchestr i komorní soubor a hudebníci jí vychovaní přicházeli i do dalších orchestrálních těles, např. hudby ostrostřelců či spolku místních hasičů.
Poválečná situace byla v Lubech složitá. Přesto došlo už v roce 1946 ke znovuotevření bývalé Státní odborné školy pro výrobu hudebních jako závodní učňovské školy pro výrobu hudebních nástrojů. Původně pouze tříleté studium bylo v roce 1989 – už pod hlavičkou středního odborného učiliště - doplněno studiem čtyřletým, které je ukončováno maturitou.
Dnes je jedinou střední školou v naší republice a jednou ze čtyř v Evropě, která připravuje výrobce, opraváře i restaurátory strunných hudebních nástrojů. Navazuje na nejlepší české houslařské tradice. Dožila se sta třiceti let. Ať se jí podaří zůstat i nadále součástí našeho školství.