Jiří Pátek

houslař

Česky  English

Bc. Jiří Pátek

13. 11. 1976 Kraslice (Karlovarský kraj)
houslař

Absolvoval odbornou houslařskou školu v Lubech u Chebu a Provozně ekonomickou fakultu ČZU v Praze.

Narodil se v Kraslicích a pochází ze starého houslařského rodu Eberlů ze Saského Adorfu. Pradědeček a dědeček jsou vyučeni v oboru houslař, otec je kytarářem.

V rámci studia na houslařské škole se intenzivně zaobíral a i nadále věnuje velkou pozornost barokní hudbě, instrumentální a vokální. Je zároveň sběratelem starých dobových reálií a fotografií ze starého Schoenbachu-Lubů. Zajímá se o historii a tradice hudebního nástrojařství na Lubsku a Kraslicku.

V roce 1996 absolvoval stáž u mistra houslaře Aloise Šibala. Tento rok také úspěšně dokončil studium na houslařské škole v Lubech.

V roce 1997 začal působit jako pedagog na houslařské škole a vede i nadále uměleckořemeslnou stavbu smyčcových hudebních nástrojů. Po přemístění školy do Chebu vyučuje také odborné předměty Dějiny hudby a Akustiku.

Byl přijat v letech 2000-2003 na vysoce odbornou stáž k mistru houslaři Arpádu Šivákovi, kde postavil svůj první mistrovský nástroj – housle (model Stradivari 1720). Do roku 2009 postavil samostatně přes dvě desítky houslí a jednu violu a věnuje se i opravám smyčcových hudebních nástrojů.

Pořádá výstavy o historii starých Lubů s odbornými přednáškami na téma historie, tradice a současnost hudebního nástrojařství.

V roce 1999 si otevřel svůj druhý vlastní Ateliér v Chebském Špalíčku na náměstí Krále Jiřího, kde působí dodnes. Působí aktivně i ve firmě Ateliér Saldo v Lubech, která vyrábí koncertní a mistrovské smyčce.

Byl přijat v únoru 2009 do Rotary klubu Cheb/Eger. Je jeho nejmladším členem.

© Jiří Pátek; webdesign/code/SEO – MaTTeY